Makatki, wydawałoby się zwyczajne ozdoby, stosowane w mieszczańskich, robotniczych a później wiejskich kuchniach, pralniach i sypialniach, pełniły niegdyś rolę użytkową. Zasłaniały przed wzrokiem wścibskich kuchenne półki, osłaniały przed wodą ściany w łazienkach i przy okazji przekazywały w prosty sposób mądrości ludowe.
Haftowane obrazy, zwykle wzbogacane o wyszywane sentencje, na początku XIX wieku stają się popularne i często spotykane w niemieckich i holenderskich domach. Na przełomie wieków rozpowszechniają się również na wschód i południe Europy, by w XX wieku na ścianach europejskich domostw królować już na dobre. Dziś makatki powoli stają się docenianymi dziełami sztuki i znajdują swoje miejsce w muzeach i galeriach.
Kolekcję kilkuset kunsztownie wyszywanych dzieł ze zbiorów profesora Tomasza Nowaka, podopieczni Dziennego Domu Senior + w Dzierżoniowie obejrzeli w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa
Wystawa została wzbogacona, o pochodzące ze zbiorów muzeum, przedmioty użytku codziennego z końca XIX i początku XX wieku.